Horlama Protezleri – Dentiora – Bodrum

Horlama Protezleri

  • Home
  • Horlama Protezleri
Shape1
Shape2
Horlama Protezleri

Günümüzde dünya çapında 936 milyon obstruktif uyku apnesi hastası olduğu tahmin edilmektedir. Uyku apnesi birkaç şekilde tespit edilebilir. Bunlardan bazıları hastanede uyku laboratuvarında polisomnografi, evde uyku çalışması, oksimetri kullanımı ve snorelab gibi uygulamalar ile hastaların evde kendi kendilerine horlamayı tespit eden telefon uygulamalardır.

Horlama Protezleri

horlama protezleri
horlama protezleri

Uyku apnesi olan hastalar gece iyi uyuyamadıkları, oksijenlenemedikleri ve uykuları sık sık bölünüp derin uykuya geçemedikleri için gün içinde yorgun ve uykulu olurlar. Bu durum bazen ufak kazalara ve hatta büyük trafik kazalarına sebep olmaktadır. Geceleri uyku boyunca tıkanmalara dil kökündeki sarkma neden olmaktadır. Bu sarkmalar diş hekimlerinin yaptığı apareyler ile toparlanabilmekte ve hatta uzun süreli kullanımlarda bir miktar iyileşebilmektedirler.

Alt çenenin bir miktar öne alınarak alınan ölçülere uygun olarak hazırlanan horlama protezi ağza uyumlanarak hastalara teslim edilir ve hasta her gece plağı ile uyur.

Bu şekilde hava yolu açık olarak uyuyan hasta horlamaz ve tüm gece boyunca kan oksijen seviyesi düşmeden dengede kalabilmektedir. Hatta CPAP kullanan hastalar bile bir yandan horlama protezi kullanarak CPAP ın yoğunluğunu düşürebilmektedir. Horlama protezini 1 kere yaptıran hasta 2 yıl boyunca aynı protezi kullanmalıdır. Ama buna alışan hastalar genelde sürekli protezlerini yenileyerek sürekli horlama protezlerini kullanmaktadır.

Kolay taşınan bu protezler CPAP’ın taşınamayacağı yerlere kolaylıkla taşınacağı için düzenli CPAP kullanıcıları da yeden horlama protezleri yaptırarak kısa süreli yer değiştirmelerinde yanlarında kolaylıkla taşımaktadır.

Horlama protezleri kolay tolere edilmeleri ve kolay taşınmaları yanı sıra diğer yöntemlere göre (CPAP, Yumuşak damak operasyoları …vb) daha uygun fiyatlıdır.

Kliniğimizde de tüm uyku apnesi ve horlama problemi olan hastalarımıza kolaylıkla uyguladığımız bu yöntem ile hastalarımız tüm gece rahatlıkla ve sağlıklı bir şekilde uyuyor ve tüm günlerini dinç bir şekilde geçiriyorlar.

Diğer tüm tedavilerimiz için linke tıklayabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir