Bir Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer? – Dentiora – Bodrum

Bir Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

  • Home
  • Bir Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?
Shape1
Shape2
Bir Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Bir Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Hayatımızdaki en kıymetli şey nedir sorusunun yanıtı bence sağlık. Ama sağlık kadar önemli başka bir şey daha var o da zaman. Günümüzde ne yazık ki zaten zamanımızı çalan bir çok faktör var. Bir de ben diş hekimi olarak hastaların zamanını çalmak istemiyorum. O yüzden hastalara en kısa sürede en optimal tedaviyi yapmak hekim olarak baş prensiplerimden.

Kanal tedavisi diş hekimlerinin favori tedavisi sayılmaz çünkü çok aşaması olan, hiçbir aşamanın hata affetmediği ve olabilecek komplikasyonlardan dolayı hastanın tedavi sonrası ağrı duyabileceği bir tedavi. Ama optimum yapıldığında hekimi  bir o kadar da memnun eden bir tedavi. Hem röntgene bakıp ne kadar güzel bir tedavi yaptım diyebilme hazzı, hem hastanın dişini daha yıllarca kullanabilecek olması hem de hastanın ağrısını gidermek hekimi inanılmaz memnun etmekte.  (Genelde hastalar hekim için tek motivasyonun kazanç olduğu yanlış fikrine kapılmaktadır ama genel olarak hekim yaptığı işlerden tatmin olduğunda motivasyonu artmaktadır).

Bir Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Bir Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?
Bir Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Hekimin de hastanın da tatmin olacağı bir kanal tedavisi ne kadar sürer? Hastaların kafası karışık çünkü bir çok yerden fikir alıyorlar ve her kafadan çıkan ses farklı.  O zaman da devreye kanıta dayalı diş hekimliği ve literatür bilgileri giriyor. Deneyim ne kadar önemli de olsa hekimin kendi yeteneğine ve deneyimine dayalı çıkardığı sonuçlar bazen de hatalı olabiliyor. Son zamanlarda kanal tedavisi kaç seansta olmalıdır sorusu bilim adamlarınca cevap aranan sorular içinde çünkü son teknolojiler bizim tek seansta optimum kanal tedavileri yapmamıza ve hatta aynı gün içinde üstüne protezini yapmamıza bile izin veriyor.

Son zamanlarda gelişen dijital röntgen teknolojiler hatta 3 boyutlu dijital görüntüler kanal tedavisi ile ilgili başımıza gelebilecek komplikasyonlar hakkında bizi en baştan uyarabiliyor. Daha sonra son dönemin en hızlı gelişen döner alet mühendisliği ve metalürjisi en eğimli (problemli) kanallarda bile bize başarı vadediyor. Kök kanallarını yıkama kanal tedavisinin en önemli basamağı ve bu basamaktaki solüsyonlarda çok büyük gelişme olmamasına rağmen bu solüsyonların aktivasyonunda inanılmaz gelişmeler ve bu gelişmelere bağlı kanal tedavisi başarısında çok yüksek bir artış var.

Bunların dışında kanıta dayalı diş hekimliğinde bir sonuca daha varıldı. Kanal tedavisinin başarısı kanal tedavisinin iyi olması kadar üstüne yapılan dolgu hatta protez uygulamaları ile de ilgili. Yani kanalım iyi üstüne de bir amalgam (gümüş) dolgu tepeyimle bitmiyor. Çok iyi sızdırmaz bir dolgu ve dişin durumuna göre gerekiyorsa iyi bir onley ya da endokron planlanmalı ki hasta dişini uzun yıllar kullanabilsin. Tüm bunları hekim harika yaptı diyelim ama biz hekimler olarak bir şeyi atlıyoruz ne yazikki: hastanın ağız hijyeni!!! Tüm iyi yapılmış tedavilere rağmen hastayı hijyen konusunda eğitmemişsek yine başarısız olabiliriz. O yüzden diş hekimliğinde başarı hasta ve hekimin birlikte çalışması ile mümkün. Ve tüm bunlar artık tek seansta hatta 1 saatin içinde mümkün.

Biz de kliniğimizi bu şartlara uygun şekilde dizayn ettik ve 1 saat içinde dişinizi yıllarca kullanabileceğiniz ve operasyonun bitiminde minimum ağrı ya da ağrısız olabileceğiniz yeterlilikteyiz. Elimizden geldiğince zamanınızı çalmadan diş sağlığınızı koruyoruz.

Diğer tüm tedavilerimiz için linke tıklayabilirsiniz.